Kdo z favoritů v sobotu na Milada Run zabojuje o bednu? Kdo naopak odjede domů smutný? Naše kolegyně, ambasadorka a věrná běžkyně Zuzka Rusínová má jasno.

 

Prvního června proběhne na trasách kolem jezera Milada největší závod první části letošní běžecké sezony. Trasy vedoucí převážně po zpevněných cestách s nenáročným profilem přivítají na 600 závodníků, kteří si poměří svoji formu na třech různě dlouhých trasách. Seriál je formován pro širší běžeckou veřejnost, pro hobby běžce, ale ve startovní listině se najdou i známá jména TOP běžců v kraji.

 

Pětikilometrovou trať by měla podle papírových předpokladů ovládnout Eva Slavíková, vítězka stejně dlouhé trasy na Winter Runu a obhájkyně loňského vítězství z Milada Runu, kde tuto trať zvládla za 18 minut a 12 sekund.  O stupně vítězů bude i letos bojovat loni druhá – ústecká boxerská superstar Fabiana Bytyqi, která za rok zaznamenala neskutečné zlepšení běžeckých časů. Vendulka Ryšavá, českolipská mladá nadějná atletka, by měla s přehledem vyhrát svoji kategorii žen do 19 let, ale věřím, že dravé mládí zamíchá i celkovým pořadím na stupni vítězů.

 

V mužské kategorii bude rozhodovat „syndrom unavených nohou“. Na startu se postaví velký favorit Honza Žaloudek, který je ve startovní listině jednoznačnou jedničkou, ale tento borec před týdnem absolvoval Horskou výzvu trať long (63km), kterou vyhrál se svým parťákem Radkem Steklým, který bude rovněž soupeřit na 5km trati. Uvidíme, zda jim síly vydrží. Dalším favoritem je Honza Karko, který má snad největší počet startů v kraji a vyhrál zimní Winter Run. O třetí místo by se měl podle papírových předpokladů utkat také Martin Horkulič s Filipen Drážďanským.

 

Desetikilometrová trať je nejvíce obsazenou tratí s největší konkurencí. Jedničkou mužské i ženské kategorie jsou Král a Královna regionu v půlmaratonu z loňského roku. Aleš Filingr, vynikající cílevědomý mostecký atlet a Zuzana Rusínová, ústecká běžecká stálice. Aleš má za největší soupeře Petra Zudu, nejrychlejšího běžce z Ústí a dále Pepu Procházku, trenéra hobby běžců, který si jistě s přehledem pohlídá vítezství v kategorii mužů 40 plus. V ženské kategorii by Zuzce měla dýchat na záda „běžecká miss“ Simča Nekolová reprezentující Maraton klub Kladno. Jistě může překvapit i absolutním prvenstvím. Na třetí místo fyzicky jistě má mladá naděje ASK Elna Počerady, Anička Porubčanová.

 

Půlmaratonská trať nabídne mezinárodní souboj. Mužskou kategorii by měl ovládnut anesteziolog a zkušený sportovec Otakar Kohl, který zároveň vyhraje i kategorii mužů 40 plus. Druhé a třetí místo je s otazníkem. Může ho obsadit třeba Lukáš Eliáš z Běkoda Teplice, Ivo Feix z Teplic nebo někdo úplně jiný. Ženská vítězka je jasná. Pokud Ulrike Schwalbe přijede a postaví se na start, tak by tato německá mistryně světa v duatlonu neměla najít přemožitelku. O druhém a třetím stupínku rozhodne aktuální forma jednotlivých závodnic, ale hodně vpředu bychom měli vidět i Zuzku Vítkovou, vynikající běhající padesátnici.