Je nám velkou ctí, že můžeme spolupracovat s nejúspěšnějším paralympijským cyklistou planety. Šestinásobný paralympijský vítěz a šestinásobný mistr světa se stal novým ambasadorem sportovního seriálu Milada Tour. Nyní přinášíme slíbený rozhovor.

 

Jirko, v letošním roce ses stal oficiálním ambasadorem sportovního seriálu Milada Tour. Čím Tě náš seriál zaujal?

Milada Tour se mi líbí hned z několika důvodů. Zaprvé je to samotné prostředí. Okolí nově vytvořeného jezera Milada je rájem pro všechny mé oblíbené sportovní aktivity. I když s manželkou bydlíme v Praze, poznali jsme díky tomuto sportovnímu seriálu další nové krásné místo, které v létě rádi navštěvujeme i na koupání.

Za druhé je to ideální spojení cyklistiky a běhání, což jsou dnes moje nejoblíbenější sporty.

Ale tím nejdůležitějším důvodem, proč nás Milada Tour baví, je atmosféra na závodech a skvělý přístup pořadatelů. Na akcích Milada Tour se cítíme moc fajn.

 

Jezero Milada prochází v posledních letech mnoha změnami. Jak se Ti u nás líbí?

Já tenhle kraj miluju. Celý region mám spojený s cyklistikou, objel jsem tu spoustu závodů, na které mám skvělé vzpomínky. Navíc mě ta krajina něčím přitahuje, fascinuje. Krásný kopcovitý kraj, do kterého jsou bolestivě zařezané hluboké jizvy po těžbě a s tím spojeným průmyslem. Má to prostě něco do sebe. Navíc ty jizvy minulosti jsou dnes stále více kosmeticky uhlazovány, což je vlastně i příklad jezera Milada. A to je úžasná příležitost využít nově vytvořené polopřírodní areály pro sportovní a rekreační aktivity.

 

Předloni jsi na Cyklozávodě předával ceny, loni už ses zúčastnil aktivně. Jak tomu bude letos?

Uvidíme, co nám vládní opatření dovolí. Já věřím, že na přelomu jara a léta už se situace snad zlepší, i když to samé jsem si myslel loni. Ale jsem optimista, takže se těším, že si “střihnu” Cyklozávod Milada znovu na vlastní kůži a rád bych si zaběhl i Milada Run. Snad mi to vyjde termínově, protože musím kombinovat spoustu pracovních akcí s velkým množstvím sportovních aktivit. Všechno jsou to srdeční záležitosti, většinou dlouhodobé, takže někdy mám nad kalendářem těžké dilema. Ale pokud to jen trochu půjde, chtěl bych si užít i oba běžecké závody – Milada Run i přesunutý Winter Milada Run. Cyklozávod ale chci jet určitě!

 

Vezmeš s sebou i manželku Soňu? Té to loni jelo skvěle, skončila těsně pod bednou.

Samozřejmě, se Soňou se snažíme veškeré akce absolvovat spolu. Bylo to tak v době mé profesionální kariéry, kdy Soňa byla mojí manažerkou. Byli jsme pořád spolu na závodech, na soustředěních a občas i na tréninku, kdy mě doprovázela v autě nebo na motorce. Teď jí tu podporu aspoň trochu vracím, beru jí s sebou na kolo kdykoli se ji chce. Užíváme si tak úplně jinou cyklistiku.

 

Jaký je vůbec recept na spokojený vztah cyklisty profesionála a jeho manželky? Jak je možné, že Soňa s tebou všechno vydržela? 🙂

To se musíte zeptat Soni… Máme se prostě rádi. Náš vztah je to nejcennější, co mi život přinesl.  V tom vztahu je osudová láska, ale i kamarádství a vzájemný respekt. Dokážeme spolu pracovat, smát se, pít, ale i jeden druhého podpořit. Prošli jsme si nádhernými šťastnými okamžiky, ale i velkou bolestí a těžkými chvílemi. Je ohromně silná a já ji za to obdivuju. Ani ona to teď nemá lehké, jako zpěvačka má s kapelou teď skoro roční nucenou pauzu, což po dvaceti letech koncertů je obrovská změna. Stejně jako pro mě byl velkou změnou konec kariéry. Ale já se pro něj tehdy rozhodl svobodně a byl jsem na něj připravený.

 

Kolik kilometrů dáš na kole v současné době za měsíc? 

Během kariéry jsem jezdil přes 3000 km měsíčně, hodně přes 30 000 km ročně. Dnes jsem rád, když najedu tisícovku za měsíc. Loni jsem nenajel ani 10 000 km. Ale už nemám na co trénovat, takže jezdím jen, když mám náladu a čas.

 

Nechybí ti ty sportovní úspěchy? Další medaile?

Ne, to určitě ne. V životě už nepotřebuju vyhrát vůbec nic. Prožil jsem tak nádhernou a neuvěřitelně úspěšnou kariéru, že další vítězství rád přenechám jiným. Je to zvláštní a málokdo mi věří, ale s koncem kariéry jsem ztratil jakoukoli soutěžní a závodní ambici. Užívám si kolo, běhání, golf – cokoli, ale nepotřebuju v tom soutěžit, ani vyhrávat. Naopak, baví mě podporovat a motivovat ty okolo a klidně je nechat vyhrát. Ať si užijí tu radost také. Já už jsem si své vyhrál.

 

V současné době jsi moderátor sportovních zpráv na CNN Prima News. Baví tě moderování stejně jako závodění? Co dělá Jiří Ježek kromě moderování?

Kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám. Ve svém věku a po všem, co mám za sebou, v dobrém i zlém, si teď užívám luxus, dělat jen to, co mě baví. Práce na CNN Prima News je ale velká výzva. Učit se po pětačtyřicítce nové řemeslo úplně od nuly není snadné. Asi jsem ale podobnou výzvu potřeboval. Samozřejmě je to zodpovědnost, musím hodně plánovat všechny ostatní aktivity hodně dopředu. Kromě televize mám totiž stále spoustu závazků pro mé partnerské firmy ze sportovního prostředí. Občas moderuju různé společenské a sportovní akce, jsem členem spousty významných sportovních institucí a organizací, spolupracujeme s několika neziskovkami a nadačními fondy a často přednáším velkým i malý firmám o motivaci, týmové strategii a překonávání překážek. Takže i v této omezené době mám o zábavu postaráno.

 

Zmíníš se ve zprávách i o našem závodě? 🙂

To je otázka na editory zpravodajství, ale samozřejmě to zkusím nějak prosadit!

 

Jakého svého úspěchu ze sportovní kariéry si ceníš nejvíc? Dá se to vůbec takhle vybrat?

Nedá, fakt ne… Celou kariéru mám za jedno nádherné životní období. Strašně moc jsem se naučil, poznal celý svět, získal spoustu přátel a samozřejmě díky těm velkým úspěchům mám uvnitř pocit, že se mi v životě podařilo něco velkého. Zrovna nedávno jsem se na kole úplně dojal, když jsem projížděl po trase jednoho oblíbeného závodu… Jsou to krásné vzpomínky.

 

Co by si poradil v téhle covidové době lidem, aby si udrželi veselou mysl a radost ze sportu? Pro mnohé jsi vzor, který dokáže překonat jakékoliv těžkosti.

To je jednoduché. Život máme jenom jeden. Není na co čekat. Měli bychom žít naplno každý den. Zní to jako klišé, ale je to ta nejjednodušší životní pravda. Dělejme, co nás baví, co nás naplňuje. A sport a pohyb je ta nejlepší cesta ze současné neveselé situace.

Fyzická aktivita strašně moc pomáhá. Ale to vy, sportovci, všichni dobře znáte. Tak kolem sebe šiřte úsměv a dobrou náladu. Ono to půjde! Těším se, že se pak na akcích Milada Tour potkáme! Držte se!