Mezi českou běžeckou elitou platí David Vaš za obrovského dříče a profíka. K atletice přičichl už jako malý kluk, do 19 let hrál fotbal, věnoval se i motokrosu. V současné době pracuje jako běžecký konzultant pro Triexpert a jako běžecký trenér. Na soustředění vyjíždí pravidelně do Keni či letos do Etiopie, rád předává své zkušenosti a všichni jeho fanoušci ho již brzy budou moc vidět u nás v Ústí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Davide, co považuješ za svoje dosavadní největší běžecké úspěchy? 

Mým asi největším úspěchem, kterého si nejvíce cením, je loňský Pražský maraton, který jsem doběhl na bramborové příčce. Nicméně velikou radost jsem měl z výsledného času, který mám tak teď na chlup stejný jako Emil Zátopek a to 2:23:03. Byl to můj teprve druhý maraton –  ten první byl v začátku mé kariéry v roce 2011 v podzemních garážích – čas 3 hodiny 57 minut. Tehdy jsem byl ještě motokrosař, o běhání vůbec nic nevěděl a moc ho neberu jako doběhnutý maraton. Dost jsem se trápil a mnoho důchodců mě tehdy předběhlo… Každopádně já stále věřím, že nějaký velký běžecký úspěch na mě teprve čeká.

 

Čeho bys chtěl v běhání dosáhnout? Máš nějaké nesplněné cíle?

Cílů mám hodně, běhání je pro mě vášeň a životní styl. Člověk se musí neustále k něčemu motivovat. Pro mě jsou to určitě běžecké časy a celkově posouvání svých hranic. Mým cílem je dostat se na maratonské trati co nejvíce pod 2:20. Moc bych si také přál nějakou reprezentační akci.

Mým dalším cílem je také medaile z mistrovství republiky. Jinak jsem hrozně šťastný, že teď v červnu se mi povedl splnit jeden z mých dlouhodobých snů a to bylo pokoření 15 minutové hranici na 5 km (14:59,91). To hlavní je, že chci, aby mě běhání stále bavilo, naplňovalo tak jako doteď a hlavně abych byl zdravý.

 

Jakou trať poběžíš na Milada Run a jaké máš ambice? Byl jsi někdy běhat v těchto místech?

Rád bych běžel tu nejdelší. Běží se kolem nádherného jezera Milada, a když už tam budu, tak si chci trať co nejvíce vychutnat. V Ústí jsem běžel už třikrát a to Ústecký půlmaraton, vždy ale v centru. Takže se moc těším, že poznám další nové místo. Co se ambic týče, tak ty musí být vždy ty největší. Je to určitě vítězství. J Chci si závod užít, potkat se s vámi běžci a strávit příjemnou neděli.

 

V Ústí se bude 14.7. v Hraničáři promítat film Bězci v Etiopii, ve kterém jsi jeden z hlavních aktérů. Na co bys diváky nalákal?

Jirkovi se povedlo vytvořit skvělý film a určitě stojí za zhlédnutí. Film je plný legrace a dozvíte se mnohé ze života Etiopanů. Dozvíte se, proč jsou místní běžci nejlepší běžci na světě. 

 

Jaký byl tvůj nejsilnější zážitek z Etiopie?

Rozhodně setkání se sirem Mo Farahem! Je to obrovská persona světové atletiky a bylo to pro mě hodně motivační. Sledovat, jak tento čtyřnásobný olympijský vítěz trénuje, je prostě skvělé a nezapomenutelné.