Když si zadáte do Googlu jméno Fabiana Bytyqi, vyjede vám přes 90 000 odkazů. Je to pořádná hvězda! Ve světě boxu ji přezdívají „Andělská pěst“, ale málo kdo ví, že i běh a běžecké závody jí nejsou cizí. Sama o sobě tvrdí, že je hrozný flegmatik se šílenými nápady. Veřejně dokonce přiznává svou lenost. Má tvář modelky, ale sílu predátora. Taková je Fabiana Bytyqi – 27 letá boxerská hvězda z Ústí nad Labem, čtyřnásobná mistryně světa organizace WBC. S úspěšnou sportovkyní si můžete poměřit běžecké síly právě na Milada Run.

 

Fabiano, všichni tě známe jako boxerku, která se ale pravidelní zúčastňuje i mnoha běžeckých závodů. Co považuješ za svůj největší běžecký úspěch?

Za svůj běžecký úspěch považuji to, že se vůbec přes tu nechuť ráno zvednu  z postele a na závody vyrazím. Neeee, dělám si legraci, až tak hrozné už to není, ale kdo mě zná, tak ví, že běhání zrovna v lásce nemám, jen je pro mě jako doplňkový sport nejvhodnější, tak si ho tak nedobrovolně absolvuji a zkouším mu stále přijít na kloub.
Ale když bych měla něco vypíchnout, tak je to asi zaběhnutí ultráčů LUM (115km) a B7 (101km). Na tyto vzdálenosti se už ale paradoxně hlásím sama, protože mě evidentně baví se v životě mučit. J

 

Milada Run už jsi v minulosti běžela. Jakou trať si vybereš letos a s jakými ambicemi poběžíš?

Vidím to tak, že zůstanu v zajetých kolejích a skončím na vzdálenosti 5km. U té se nejméně trápím a nejvíce mě baví. A ambice? Chtěla bych si zlepšit osobák na 5km a skončit v první desítce.

 

Vezmeš s sebou na trať i svého trenéra Lukáše Konečného? Kdo z vás dvou je v běhu lepší?

Přemýšlím, že bych si letos vybrala nějakého snazšího soupeře. J  Trenér, ač už není aktivním boxerem, tak se s námi stále hýbe, a já i přes věkový rozdíl pořád nemám absolutně šanci ho dohnat. Doufám, že za 10 let se už naše rozdíly v čase smáznou.

 

Na co bys závodníky na Milada Run nalákala? Co se tobě osobně na tomhle závodě líbí?

Líbí se mi, že celý závod se odehrává v přírodě kolem jezera a nedýcháte splodiny aut projíždějících těsně kolem vás. Trasa (alespoň těch 5km, jak je znám) není „placatá“, je tam i nějaké převýšení, kopeček sem, z kopečka tam, tu po zpevněné cestě, chvíli po asfaltu. Člověk se zkrátka nenudí. Servis závodu je vždy prima, nechybí parádní občerstvovačky, vše je dobře organizované, trať pěkně značená, výběr tratí už od těch nejmenších až po ty nejzkušenější běžce a ještě jsem se nesetkala s tím, aby moderátor nevykouzlil příjemnou rodinnou atmosféru!

 

Čtěte: Milada Run poběží i elitní český běžec a aktuální mistr ČR v maratonu Vít Pavlišta.