Ústecký kraj
Labská stezka
Labská stezka patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám Evropy. Na území Ústeckého kraje projedete nádhernými úseky – Českým Švýcarskem kolem Labských pískovců až do malebného kaňonovitého údolí Porta Bohemica (Brána Čech) v Českém středohoří. Scenérie krajiny s kužely dávno vyhaslých sopek, vinicemi a hradními zříceninami, připomínají údolí Rýna. Na české straně je cyklotrasa značena cykloturistickou značkou č. 2.
Pravčická brána
Symbol Národního parku České Švýcarsko, jeho nejznámější skalní útvar, největší pískovcová skalní brána v Evropě, národní přírodní památka. Je jedním z nejčastějších cílů turistů z České republiky a vzhledem ke své blízkosti k hranici se SRN i turistů z Německa. U Pravčické brány stojí od roku 1881 zámeček Sokolí hnízdo s restaurací, kde se návštěvníci mohou občerstvit.
Edmundova soutěska
V hlubokém kaňonu řeky Kamenice v blízkosti obce Hřensko najdete hned několik soutěsek. Ve dvou nejznámějších z nich, Edmundově a Divoké, se od konce 19. století konají atraktivní plavby na lodičkách. Edmundova patří k nejcennějším částem Národního parku České Švýcarsko a je pojmenovaná po knížeti Edmundu Clary-Aldringenovi.
Lázně Teplice
Město s lázeňskou tradicí. Od 18. století existuje 15 léčivých pramenů, lázně se zaměřením na pohybové ústrojí se rozšiřují o další budovy ve stylu empíru, který dodnes městu vévodí. Do města se přijížděla léčit řada slavných hostů, například rakouský císař František Ferdinand I., pruský král Bedřich Vilém III., ruský car Alexandr Mikuláš, J. W. Goethe, L. van Beethoven, A. Humboldt, F. Chopin, A. Schopenhauer.
Krušné hory v létě
Cyklostezka Krušnohorská magistrála rozšířena propojkami do Saska na Cykloregion Krušné hory/ Radregion Erzgebirge www.krusnehorynakole.cz. Trail park Klínovec nabízí sjezdy horských kol, lanovku na vrchol. Horské středisko Klíny nabízí sjezdy koloběžek a lanové centrum.
Krušné hory v zimě
Skiareál Klínovec, kde sníh se drží do jara, nabízí dvě čtyřsedačkové lanovky, společně s Obeerwiesenthalem vytváří společný lyžařský areál s jedním skipasem. Klíny a Telnice, jsou rodinná horská střediska vhodná pro sjezdové lyžování, snowboarding a běžky. Běžecké lyžování vede po Krušnohorské bílé stopě.
Ústí nad Labem
Ústí n. L. leží v překrásné krajině Českého středohoří v místech, kde řeka Bílina ústí do Labe. Se svými bezmála 100 000 obyvateli je 7. největším městem České republiky a sídlem Ústeckého kraje. K dominantám města patří středověký hrad Střekov, pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie nazývaný také „kostel se šikmou věží“, architektonicky zajímavý Mariánský most a výletní restaurace a hotel Větruše.
Šluknovský výběžek
Nejsevernější část Ústeckého kraje na pomezí Horní Lužice a Lužických hor s podstávkovými domy a rozhlednami. Návštěvník zde najde mnoho zajímavých památek, zámek ve Šluknově, Loretu Rumburk, poutní křížovou cestu v Jiřetíně pod Jedlovou a mnoho dalších. Navštivte Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě, kde dostane ty nejlepší tipy a informace.
Litoměřice
Město Litoměřice nalezneme na soutoku řek Labe a Ohře, na rozhraní Českého středohoří a úrodné Polabské nížiny. Dominantou města je katedrála sv. Štěpána, ale najdeme zde i pozůstatky hradeb, torzo věže královského hradu, starou radnici aj. Nedaleko se nachází pevnostní město Terezín. Za 2. sv. války bylo ve městě Terezín zřízeno židovského ghetto, jehož historii připomíná památník Terezín.
Milešovka
České středohoří patří mezi geologicky nejmladší pohoří v Čechách. Typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti a dodávají malebný ráz zdejší krajiny.Nejvyšším vrcholem je Milešovka (Donnersberg 837 m.n.m.). Na vrcholu je nejstarší česká meteorologická stanice, k níž paří i kamenná rozhledna. Samotný Alexandr von Humboldt nazval výhled z Milešovky jedním z nejkrásnějších na celém světě.
Vyhlídky a zříceniny Českého středohoří
Nad labským údolím se prudce zvedá kulisa vrcholů Českého středohoří a vytváří nevídaně dramatickou krajinu. Zvlněná krajina skýtá řadu vyhlídek, např. z vrchu Lovoše (570m) nad Lovosicemi, z Rané (457m) nedaleko Loun, skalního vrchu Kalvárie (239) nedaleko Litoměřic, památné hory Říp a samozřejmě nejvyšší hory Milešovky (837). Krajinu stráží zříceniny a hrady – mezi nejkrásnější patří Hazmburk a Střekov. Pěkná vyhlídka na řeku Labe je od Dubického kostelíka (Dubitzer Kirchlein).
Žatec
Středověké královské město Žatec patřilo v 16. století mezi největší města v Čechách a je neodmyslitelně svázáno s pěstováním chmele a výrobou piva. Navštivte Chmelařské muzeum, které je se svými 4 000 m2výstavní plochy jednou z největších expozic svého druhu na světě, zábavný a naučný komplex Chrámu chmele a piva s Chmelovým majákem. Náměstí zdobí radnice, Chrám Nanebevzetí Panny Marie a renesanční měšťanské domy.
Kadaň
Královské město Kadaň leží na levém břehu řeky Ohře. Pozdně gotické opevnění a barokně přestavěná renesanční a gotická městská zástavba jsou součástí městské památkové rezervace. Dalšími významnými památkami jsou gotický hrad, gotická radnice na Mírovém náměstí, kostel Povýšení sv. Kříže a klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Nejužší uličkou v České republice je zdejší Katova ulička.
Krupka
Město je známé hornickou minulostí, po celá staletí se zde těžil převážně cín. Šachta Starý Martin, ležící při silnici z Krupky na Komáří vížku, je zpřístupněná veřejnosti. Husitské ulici s řadou dochovaných památek vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století a hrad Krupka. Nejvýše položeným místem je vrchol Komáří vížka, kam vede sedačková lanovka.